Mentoring i coaching – czy warto?

0
125

Czym jest mentoring, czym jest coaching? Na czym polega różnica pomiędzy jednym i drugim pojęciem? Czy warto korzystać z mentoringu i coachingu? Między innymi na te pytania próbuje odpowiedzieć niniejszy artykuł.

Czym jest mentoring?

Mentoring ma na celu nauczenie osoby takich umiejętności, które pomogą jej w zrealizowaniu celu. Skupia się na poszerzeniu wiedzy i zdobyciu zdolności, których jeszcze nie posiadamy.

Mentor, czyli osoba świadcząca takie usługi, dzieli się swoimi doświadczeniami i zdolnościami z klientami. Ma to na celu naukę umiejętności wymaganych, aby osiągnąć sukces w wybranej dziedzinie.

Mentorami najczęściej są osoby, które w danej dziedzinie osiągnęły sukces i chcą przekazywać nabytą wiedzę swoim klientom.

Czym jest coaching?

W odróżnieniu od mentoringu, coaching skupia się bardziej na wiedzy i umiejętnościach, które już posiadamy. Coach nie naucza nas nowych umiejętności, tylko stara się rozwinąć i wykorzystać te już nabyte. Coach nawiązuję więź z klientem i dowiaduje się o jego zdolnościach. Ma to na celu odkrycie w nim potencjału do robienia czegoś. Po zdobyciu wiedzy o posiadanych umiejętnościach, coach realizuje swoje zadanie i stara się wskazać klientowi najlepszą ścieżkę.

Coaching jest przykładem tego, że czasami rozmowa z kimś kto popatrzy na nas z boku może być świetną dawką energii i motywacji.

Czy warto skorzystać z mentoringu lub coachingu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jeśli myślimy, że mentor lub coach zrobią na nas wszystko, a my osiągniemy sukces po chwili, to gorzko się rozczarujemy. Warto pamiętać, że to nasz wysiłek ma największy wpływ na to, czy zrealizujemy cel.

Zatem, jeśli chcemy trochę poszerzyć horyzonty i potrzebujemy do tego dodatkowej motywacji to na pewno mentoring lub coaching może być ciekawym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że nie chodzi tylko o kwestie związane z karierą i biznesem, ale także o zagadnienia związane z życiem osobistym i zwykłym czerpaniem radości z dążenia do nowo założonego celu.

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.