Inwestowanie w powierzchnie magazynowe

0
700

Obecnie trudno jest odkładać oszczędności nie martwiąc się o spadającą siłę nabywczą ciężko zarobionych pieniędzy. Panujące bardzo niskie stopy procentowe wpływają negatywnie na wartość pieniądza. Lokaty i trzymanie waluty na rachunkach bieżących przestaje mieć jakikolwiek sens. Z tego powodu inwestorzy szukają ratunku dla swoich oszczędności – kupują akcje, metale szlachetne lub inwestują na rynku nieruchomości. Szczególnie ta ostatnia pozycja rozpala do czerwoności wiele osób. Ceny mieszkań w największych miastach już dawno przekroczyły maksymalne szczyty. Czy to oznacza, że nie warto inwestować na rynku nieruchomości? 

Dlaczego warto jest inwestować? 

Inwestowanie to termin oznaczający zaangażowanie własnych środków pieniężnych, aby uzyskać korzyści w przyszłości. Może to być wyższa stopa zwrotu lub zwiększone dochody z bieżącej działalności. Warto to robić z kilku powodów:

  • regularne inwestowanie pomaga zwiększać kapitał,
  • zwiększa przyszłe możliwości dzięki odroczeniu bieżących potrzeb,
  • inwestowanie pomaga uzyskać cele finansowe i niezależność.

Inwestowanie na rynku nieruchomości 

Rynek nieruchomości również jest obiektem inwestycji. Najczęściej kojarzy się z kupowaniem lub wynajmowaniem mieszkań, ale to nie jest cały obraz rynku. Nie każdy wie, ale można lokować pieniądze w nieruchomościach w nieco inny sposób:

  • kupując REIT-y, czyli fundusze inwestujące stricte w nieruchomości. Można je nabywać podobnie jak to się robi w przypadku akcji. Nie trzeba mieć dużego kapitału.
  • podnajem, czyli wynajmowanie powierzchni od właściciela obiektu by podzielić teren na mniejsze fragmenty i wynająć je pojedynczo na rynku.
  • inwestowanie w lokale usługowe – wynajmowanie obiektów w innych celach niż zostały zaprojektowane. Można adaptować mieszkania lub inne miejsca jako powierzchnie handlowo – usługowe.
  • magazyny do wynajęcia – dzięki dynamicznemu wzrostowi wartości branży e-commerce rośnie również zapotrzebowanie na usługi logistyczne i magazynowe.
  • powierzchnie biurowe – firmy z korzystną lokalizacją wynajmują biura na długie terminy innym podmiotom.

To tylko kilka sposobów lokowania pieniędzy w nieruchomościach. Warto wymienić również flipy, budowanie garaży czy nieruchomości komercyjnych o przeznaczeniu handlowym.

Zalety inwestowania w magazyny do wynajęcia 

Inwestując na danym rynku warto rozważyć obecne i przyszłe możliwości dotyczące rozwoju branży. Obecnie warto wziąć pod uwagę powierzchnie magazynowe, które skorzystają na dynamicznym wzroście handlu internetowego i dobrej sytuacji w przemyśle. Za inwestowaniem w ten segment gospodarki przemawiają też inne argumenty:

  • kupno magazynu jest świetnym pomysłem z punktu widzenia zarządzania inwestycją – inwestor ma dużo większy wpływ na wzrost wartości tej lokaty kapitału,
  • dbanie o stan techniczny czy wygląd budynku jest dużo prostsze niż w przypadku pozostałych typów nieruchomości,
  • współczesne hale magazynowe są w pełni dostosowane do wymagań logistycznych szybko rozwijających się przedsiębiorstw.

Przed przystąpieniem do inwestycji warto jest dobrze poznać dany rynek, przeanalizować obecną sytuację. Należy skupić się na najważniejszych aspektach prowadzenia przedsięwzięcia.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze obiektu pod inwestycję? 

Aby dostać jak najlepsze stopy zwrotu trzeba przyjrzeć się kilku kluczowym obszarom:

  • w nieruchomościach jest znane powiedzenie – “lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja” – dobrze oddające charakter specyfiki tej branży. Jest to szczególnie ważne podczas inwestowania w powierzchnie magazynowe, ponieważ to decyduje o opłacalności całego przedsięwzięcia. Dużo zależy od planów zagospodarowania przestrzennego, które wpływają na przyszłą atrakcyjność danego gruntu.
  • potrzeby najemców – decydują o zainteresowaniu, jakim cieszą się magazyny do wynajęcia. Dzięki poznaniu wymagań klientów można lepiej dostosować do nich swoją ofertę.
  • stan techniczny obiektu – jeśli obecny stan nieruchomości pozostawia wiele do życzenia to zmniejsza opłacalność inwestycji lub co gorsza odracza korzyści w długim terminie.

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.