Coaching i mentoring – jakie są rożnice pomiędzy tymi pojęciami?

0
639

Coaching i mentoring to rodzaj usług, z których korzysta coraz więcej osób. Spotkania coachingowe oraz mentoringowe odbywają nie tylko pracownicy korporacji, ale także osoby, chcące na własną rękę wdrożyć zmiany w swoim życiu osobistym i zawodowym. Wraz z rosnącą popularnością oby tych pojęć coraz więcej pytań budzi różnica pomiędzy sesją coachingową i mentoringową. Wychodząc temu naprzeciw poniżej przedstawiamy różnicę.

Coaching to metoda pracy, w której główny nacisk kładzie się na samorozwój. Ważne jest zbudowanie dobrej relacji klient – coach. Mentoring to sposób pracy, który wyróżnia się profesjonalną pomocą branżową, pomaga w dokonywaniu zmian w życiu zawodowym klienta. Spotkania odbywają się z akredytowanym mentorem. W obu przypadkach profesjonalne przygotowanie do spotkań to podstawa. Istotne jest skupienie podczas spotkań coachingowych i mentoringowych. Gotowość psychiczna mentora lub coacha przekłada się na lepsze wyniki klienta. Leży to u podłoża wszystkich owocnych doświadczeń związanych z osiąganiem celów poprzez coaching lub mentoring.

Różnice pomiędzy coachingiem a mentoringiem

Coaching

  •  coach zna swoje zasoby, wie poradzi sobie z rozwiązaniem problemu
  •  klient jest gotowy podjąć ryzyko, zacząć eksperymentować, nie musi zgłaszać się z powodu zewnętrznego problemu często jest to konflikt wewnętrzny (np. klient chce mieć większą motywację, popracować nad swoimi uprzedzeniami)
  • żeby osiągnąć z klientem konkretny cel potrzebna jest wiedza z zakresu np. psychologii a niekoniecznie branżowa
  • korzyści odniesione poprzez udział w sesjach to przede wszystkim samorozwój
  • coaching może zmienić formę pracy z sesji na sesję, proces może ewoluować

Mentoring

  • mentor zna gotowe i sprawdzone metody rozwiązania problemu
  • klient oczekuje sprawdzonego modelu działania, przychodzi z konkretnym problemem np. zarządza dużą spółką i ma problem, żeby oddelegować zadania innym pracownikom zarządu (brakuje mu odpowiedniej wiedzy, potrzebuje rozwijać swoje kompetencje)
  • żeby osiągnąć konkretny cel z klientem wymagana jest wiedza ściela ekspercka w danej dziedzinie
  • korzyści odniesione poprzez udział w sesjach są mierzalne np. lepsze notowania spółki na giełdzie, większy dochód firmy
  • mentoring w swoim założeniu bardzo rzadko ulega zmianie, jeśli warunki zewnętrze też nie zostaną zmienione

Podsumowując obie formy pracy czy to coaching czy mentoring zakładają osiągniecie wybranego celu przez klienta. Ważne jest postawienie sobie pytania czy szukamy konkretnego rozwiązania naszego problemu przez kogoś z branży czy wolimy postawić na samorozwój. W pierwszym przypadku zdecydowanie lepiej wybrać mentora, który będzie naszym przewodnikiem dzięki swojej wiedzy eksperckiej. W drugim przypadku warto zgłosić się do coacha, dzięki któremu zmienimy swoje mentalne nastawienie, postawimy na samorozwój i na eksperymentalne działanie, które dzięki naszej determinacji pozwoli nam osiągnąć cel.

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.